HTML

2014.05.17. 19:19 Tündi10

Salzburg

Salzburg Ausztria Salzburg tartományának a  székhelye. A Salzburg-környék közigazgatási egységgel együtt alkotják az Salzburg tartomány öt „Gau”-ja közül a legészakibbat, Flachgau-t. Északnyugaton Bajorországgal határos. 149470 lakosával Bécs,Graz és Linz  után a negyedik legnagyobb osztrák város. Agglomerációjában mintegy 210 000 ember él. Vonzáskörzete túlnyúlik a tartomány határain délnyugat-bajorországi és felsőausztriai  területekre. Salzburg a központja a Salzburg -Berchtesgardener Land-Traunstein Eurégiónak.A várost gyakran Mozartstadtnak is nevezik, hiszen itt született és rövid életének több mint a felét itt is töltötte Wolfgang Amadeus Mozart. Egy hercegérseki városbíró név szerinti említésével (eredetileg először 1120/30 táján) Salzburg tekinthető a mai Ausztria legrégibb városának. Salzburgban mindenekelőtt a legkorábban benépesült Óváros és a Helbrunni kastély  rendelkezik különösen nagy múltra visszatekintő kulturális hagyományokkal.Híres barokk  építészetéről, jelentős történelméről és mint az Alpok kapuja.Salzburg mai területe az újkőkor óta (kb. i. e. 4500) lakott. Mindenekelőtt a Rainbergen maradtak fenn folyamatos településnyomok az újkőkortől egészen a rómaiak bevonulásáig, melyre i.e.15-ben, Augustus császár uralkodása alatt került sor.

A város területe az újkőkor óta lakott. Kr. e. 15-ben a kis önálló településeket a római Iuvavum város váltotta fel a Salzach partján.

Az i. sz. 5. században a városban már kolostor is volt (Szen Péter kolostor), melyet Salzburgi Szent Rupert szervezett újjá 700-ban. A Salzburg név először 755-ben szerepelt. 739-től Salzburg püspöki székhely, első székesegyháza 774-re épült föl. 798. április 20-án III.Leó Pápa Nagy Károly kérésére érseki rangra emelte a várost.

Salzburg ma tizennégy közigazgatási egységre, településre tagolható: Salzburg, Maxglan, Morzg, Gnigl, Itzling, Aigen, Liefering ésLeopoldskron, valamint a környező Gaisberg, Heuberg, Bergheim, Hallwang, Siezenheim és Wals.á vált. 

Salzburg a barokk korban:1756-ban látta meg a világot a város talán legismertebb szülötte Wolfgang Amadeus Mozart, aki 1769 és 1781 között az érsek szolgálatában állt.1772  és 1803 között – Franz Josef von Colloredo-Mannsfeld érsek kormányzása alatt – a város a késő felvilágosodás központjává vált. Ő hívott tudósokat és művészeket Salzburgba.

Színházak Salzburgban:

  • Salzburgi színészház
  • Nemzeti Színház
  • Salzburgi Marionettszínház
  • Zenekarház
  • Salzburgi Utcai Színház
  • Kis Színház

Múzeumok Salzburgban:

  • Rupertinum – Múzeum a modern művészeteknek
  • A természet háza
  • Állatkert
  • Csendes Éj múzeum
  • Salzburgi dóm múzeuma

 

Forrás:Wikipédia

Salzburg

00salzburg2.jpg

 

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: salzburg


A bejegyzés trackback címe:

https://travelover.blog.hu/api/trackback/id/tr456178327

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása