Moszkva Oroszország fővárosa és elsődleges politikai, gazdasági, pénzügyi, oktatási és közlekedési központja. A Moszkvai területen, a Moszkva folyó partján fekszik, szövetségi jelentőségű város. A legenda szerint a kijevi nagyfejedelem,Jurij Dolgorukij alapította, bár az első írásos emlékek a városról 1147-ből származnak. A 18. és 19. században polgári város volt, a Szovjetunió idején munkásvárossá vált. A városnak tíz közigazgatási körzete és 123 kerülete van. Moszkva 2009-ben a világ harmadik leggazdagabb városa volt az itt élő milliárdosok számát tekintve.Épületei – mint például a Kreml, a Szent Vazul Székesegyház vagy a Hét Nővér– és metróállomásai világhírűek. 2007-ben egymás után harmadszor lett Moszkva a világ legdrágább városa.
Történelme:
A mai Moszkva területén már a neolitikumban is éltek, az első települések mintegy háromezer évvel ezelőtt jelentek meg itt. I. sz. az első évezred második felében szláv törzsek foglalták el a területet A várost név szerint 1147-ben említik először, 1156-ban Jurij Dolgorukij fejedelem cölöpökkel és vizesárokkal vette körül. 1237-38-ban a tatárok földig rombolták. Ezután újra felépült, és egy független fejedelemség fővárosa lett.(Történelem kicsit hosszú a forrásból olvashatod majd tovább).
Városkép:
Moszkva mai arculatát jórészt a Szovjetunió ideje alatt épített épületek határozzák meg, főképpen azért, mert a régebbi épületek – közöttük sok templom – jó részét lebontották vagy átalakították. A 20. század előtti építészeti emlékekből kevés maradt fenn, a régi Arbat utca, a város egykori kulturális-szórakoztató központja őrzi még a régi épületeit, a Tverszkaja utca mögött, a belváros főbb útvonalaitól távolabb eső utcákban találhatóak még burzsoá épületek. A megmaradt templomok és monostorok engednek betekintést a szocialzmus előtti korok építészetébe. A leghíresebb ilyen épületek közé tartozik a kreml, a Novogyevicsi kolostor vagy a Szent Vazul Székesegyház.(forrásnál lévő linknél olvashatod tovább mivel ez is kicsit hosszú).
Turizmus:
Moszkva egyre népszerűbb célpont a turisták körében. A Moszkvai Turisztikai Bizottság jelentése szerint 2005-ben a városba látogató turisták száma meghaladta a 3,5 milliót, és ez a szám évenete 200–500 000-el növekszik. A legtöbb látogató Németországból az USA-ból,Törökországból, az Egyesült Királyságból Olaszországból,Kínából, Izraelből,Japánbólés Spanyolországból érkezik.
A város UNESCO által a világörökségi listára felvett ismertebb látványosságai közé tartozik a Kreml és a Vörös tér, a kolomenszkojei Mennybemenetel templom, melyek mind a 14.és a 17 század között jöttek létre. Népszerű turistacélpont még a Moszkvai Állatkert.
Moszkva a 9288,2 kilométer hosszú transzibériai vasútvonal nyugati végállomása. A várost leginkább tél közepén érdemes meglátogatni, amikor a hófödte város festői látványt nyújt, mivel azonban a hőmérséklet gyakran süllyed -25 °C alá, nyáron vagy kora ősszel kényelmesebb odalátogatni.
Moszkvában 2008-ban 189 szállodát tartottak hivatalosan nyilván, ezek közül tizenhárom volt ötcsillagos.
Látnivalók Moszkvában
Kolomenszkoje: skanzen
Kreml: kormányzati negyed, Moszkva legrégebbi épületegyüttese, a Világörökség része.
Kuszkovo
- Manyezs
- Osztankinoi tévétorony,2003-tól ismét a világ legmagasabb épülete
- Osztankinoi Seremetyev kastély: épült 1791-1798 között
- Vörös tér: az ünnepi felvonulások helyszíne
- Lenin-Mauzóleum korábban pár évig Lenin és Sztálin közös mauzóleuma.
- Vaszilij Blazsennij székesegyház: (Boldog Vazul-székesegyház): 1555-1561 között épült, hagymakupoláiról ismert.
- Sukov rádiótorony
- Megváltó Krisztus székesegyház
- Moszkvai Állatkert
- Moszkvai Állami Egyetem tornya, kilátó
Múzeumok
- Állami Tretyakov
- Puskin Múzeum
- Összoroszországi Kiállító központ (VDNH, VVC) (múzeumokat majd külön posztban fogom megemlíteni minden várásról későbbi posztok lesznek külön posztok).
Művészete:
Moszkváról számos művészeti alkotás is készült, Vaszilij Kardinszkij példul több képet is festett a városról. Orosz irodalmi művekben gyakori helyszín, például Bulgakov A Mester és Margarita (olvastam nekem tetszett) című regényében is fontos szerepet játszik.
A a szovjet és orosz filmek egy részén túl a hoollywoodi filmek közül is vannak olyanok, melyek Moszkvában játszódnak, például az 1992-ben forgatott Back in the USSR,A Bourne csapata, vagy az Arnold Scwarzenegger főszereplésével készült Vörös zsaru , melynek Moszkvában játszódó jeleneteinek egy részét valójában a budai várban forgatták. Egyes felmérések szerint az Éjszakai őrség című orosz horrorfilm Oroszország- és Moszkva-divatot indított el az Egyesült Államokban.
Forrás:Wikipédia
Link a Történelméről:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Moszkva
Moszkva Kremml
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.