HTML

2014.05.16. 19:38 Tündi10

Bretagne

Ma egy kicsit a kedvenc országomba Franciaországba Bretagne-ba látogatunk el.Bon Voyage! :)

Bretagne (ejtsd:Brötány)Franciaország legnyugatibb csücskében található.Két részre oszlik:Armorra és Argoatra.Bretagne partos vidék és a partoknak külön nevük is van mint például Jáde part Smaragd Rózsaszín és Gránitpart,sok kisebb part is található itt szétszóródva.

A régió megyéi és városai:

Finistére megye,városai:Brest,Douarnenez,Quimper

Cotes-d'Armor megye:Dinan,Dinard,Saint Brieuc

Morbihan megye:Carnac,Lorient,Vannesű

Ille-Et-Vilaine  megye:Cancale,Fougéres,Rennes,Saint Malo

Bretagne-ba  az 1.évezred folyamán kelta törzsek vándoroltak be.Julius Caesar Kr.e. 65-ben elfoglalta.

Bretagne-t Nomioné fejedelem (851), Vannes grófja, egyesítette 845-ben. Fellázadt a frank fennhatóság ellen, és kivívta Bretagne függetlenségét. ElfoglaltaNantes-ot és Rennes-t, és ezzel véglegessé tette a tartomány területi kiterjedését. Őt I.Jámbor Lajos , francia király bízta meg  Bretagne kormányzásával. Lajos utódja,II Kopasz Károly idején Bretagne független hercegséggé vált.952 körül normann uralom alá került a félsziget.I Miksa a breton  uralkodóval II Ferenccel harcolt a franciákkal de végül elesztette.Ma a breton nyelvet 3 megyében beszélik.

Színházról:

A breton színházi (théâtre breton/teatr brezoneg) kultúra születésekor sokkal inkább francia, mint kelta hatásjegyeket hordozott, a középkori ír szerzetesi kultúra, amelyből a breton is táplálkozott, gyanakvással tekintett a színház műfajára. A 14. században tűnik fel Bretagne-ban az első írott kelta színházi emlék (Ordinalia), ill. ezzel egyidejűleg egy komikus töredék. Az ezt követő időkből egy sor egyházi indíttatású verses mű maradt fenn, ezek főleg helyi szentek életét dolgozzák fel. A világi színdarabok a 18. században tűnnek fel, helyüket hamar a francia nyelvű darabok foglalják el. A breton nyelv soha sem tudott színpadi nyelvként igazán lábra kapni, ez nem meglepő ismerve a forradalom utáni mindenkori francia állam kisebbségpolitikáját.

A breton drámairodalom talán egyetlen klasszikusa a különben nem is breton származású Tangi Tanguy Malmanche. Főműve a „Gurvan ar Marc`heg etrañjour” (Gurvan, az idegen lovag, 1923).

Bretagne-ban ma négy állami színház (centre dramatique national és scène national) mellett 37 más például városi (municipal) színház létezik, természetesen ezek többsége csak többfunkciós színházterem. Ezek közül három breton színház nyert szakmai elismertséget. Ezek: Ar Vro Bagan (Plouguerieau), a Penn ar Bed (Brest) és a Gaïa (Concarneau). Fesztiváljuk a C’hoariva e Kerne (Festival du Théâtre en breton).

Ezenkívül nagyon népszerűek a breton táncházak (fest noz, fest deizh, „éjünnep”, „napünnep”), a breton (néha francia nyelvű) népzene, de bretonnyelvű rock - és rapzene is létezik.

Forrás:Wikipédia

0bretgne.jpg

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: Bretagne


A bejegyzés trackback címe:

https://travelover.blog.hu/api/trackback/id/tr986173702

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása